top of page
 • Writer's pictureMedon

🤌 Aukstumpumpa klāt! Ko darīt?

Updated: Nov 17, 2022


Meitene ar aukstumpumpu slēpj seju
Photo by Naomi Suzuki on Unsplash

Kopā ar auksto laiku aktivizējies arī herpes vīruss aukstumpumpas formā? Uzzini, kas to izraisa, vai no šīs likstas var izbēgt un ko darīt, ja aukstumpumpa uzmetusies.

 

Kas izraisa aukstumpumpas?

Aukstumpumpas rodas herpes vīrusa ietekmē. Herpes vīruss (aukstumpumpu gadījumā HSV-1) ir izplatīta lieta, kas skar pat 50 % pieaugušo, bet ne visiem tas izpaužas. Inficēšanās ar HSV-1 notiek izmantojot kopīgus traukus vai galda piederumus, dvieļus, bučojoties, izmēģinot lūpukrāsas veikalā. Ar to parasti inficējas 3–4 gadu vecumā, kad no mātes iegūto antivielu aizsardzība jau beigusies, bet bērna imunitāte vēl nav pietiekami spēcīga, lai vīrusam pretotos. Mazuļus ar HSV-1 visbiežāk inficē pieaugušie, kas vīrusu nodod ar bučām vai pieskarošanos bērna sejai. Līdzko šis vīruss nonācis organismā, tas tajā saglabāsies visu mūžu. Taču tas var arī neizpausties kā aukstumpumpa vairākus gadus, līdz to provocē:

 1. Infekcija vai drudzis;

 2. Hormonālas izmaiņas;

 3. Stress, nogurums, emocionāli pārdzīvojumi;

 4. Vējš, aukstums, saule;

 5. Ādas trauma;

 6. Novājināta imunitāte.

 

Kā izpaužas aukstumpumpa?

Tās izpausmes mainās atkarībā no tā, vai šis ir pirmais vai atkārtots aukstumpumpas uzliesmojums. Pirmajā reizē aktīvā fāze var ilgt vairākas dienas, un pilnīga brūču sadzīšana var prasīt pat 2–3 nedēļas, herpes vīrusa aktivizāciju var pavadīt vēl citi simptomi – drudzis, sāpošas smaganas, iekaisis kakls, galvassāpes, muskuļu sāpes, piepampuši limfmezgli. Atkārtotas aukstumpumpas lielākoties nav tik mokošas, tās parādās jau ierastajās vietās. Parasti aukstumpumpai ir vairākas stadijas.

1. stadija

Tā izpaužas kā kņudēšana un nieze, dedzinoša sajūta apmēram dienu pirms pašas aukstumpumpas parādīšanās. Šis ir īstais brīdis medikamentu izmantošanai – vēlāk jau būs par vēlu!

2. stadija

Parādās izteikts pietūkums un viens vai vairāki pūslīši. Kad nonācis tik tālu, no aukstumpumpas izvairīties neizdosies, taču ar medikamentu palīdzību šo pieredzi var padarīt vieglāku un neilgāku.

3. stadija

Tā ir vissāpīgākā un bīstamākā, jo herpe pārplīst un no iekaisuma vietas infekciju viegli var pārnest uz citām ķermeņa vietām vai nodot tālāk kādam citam. Šajā stadijā īpaši rūpīgi jāievēro piesardzības pasākumi.

4. stadija

Šajā laikā brūci pārklāj krevele. Ļauj tai nokrist pašai, jo noplēšot kreveli brūce dzīs ilgāk un var veidoties rētas.

 

Aukstumpumpas ārstēšana

Lai gan no herpes vīrusa pilnībā atbrīvoties nevar, ir iespējams atvieglot simptomus un paātrināt aukstumpumpas dzīšanas procesu. Ja netiek izmantoti medikamenti, aukstumpumpa parasti pāriet 7–10 dienu laikā. Lai padarītu šīs dienas vieglākas, drošākas un samazinātu to skaitu, eksperti iesaka:

 1. Dzert daudz šķidruma;

 2. Izvairīties no skābiem un sāļiem ēdieniem;

 3. Izmantot aciklovīru saturošus krēmus;

 4. Pirms un pēc krēma uzklāšanas rūpīgi nomazgāt rokas;

 5. Krēmu uzklāt maigām, punktējošām kustībām, nevis ierīvēt ādā;

 6. Izvairīties no aukstumpumpas aizskaršanas;

 7. Uzlīmēt īpašos plāksterīšus – tie ne tikai paātrinās brūces dzīšanu, bet arī pasargās citas ķermeņa vietas un apkārtējos no vīrusa izplatīšanās.

Atceries, ka herpes vīruss ir ļoti lipīgs, pasargā sevi un citus, rūpīgi sekojot līdzi personīgajai higiēnai, izvairoties no fiziska kontakta (ieskaitot kontaktsporta veidus), nelietojot kopīgus traukus un citus priekšmetus, kas pieskaras vīrusa skartajai vietai.

 

Vai aukstumpumpa var būt iemesls vizītei pie ārsta?

Parasti aukstumpumpas nav bīstamas, taču, ja pievienojas papildu infekcija, var veidoties citas nopietnas slimības, piemēram, limfodenīts kakla rajonā un uz rokām, sēnīšu infekcijas mutes dobumā, tāpat herpes vīruss var nonākt acīs. Sevišķi uzmanīgiem jābūt cilvēkiem ar īpaši pazeminātu imunitāti, psoriāzi, ekzēmu vai citiem apjomīgiem ādas bojājumiem – herpes vīruss var strauji pārņemt ķermeni, izraisot paliekošas rētas, aklumu, dažkārt pat smagus iekšējo orgānu bojājumus. Tāpēc, ja esi riska grupā vai aukstumpumpas parādās bieži, nekavējies konsultēties ar dermatologu vai ģimenes ārstu!

Visērtāk un vienkāršāk to būs paveikt attālinātajā vizītē – Medon praktizējošie ģimenes ārsti atrodami šeit, pieejamas arī telemedicīnas konsultācijas pie dermatoloģes Lāsmas Kalnbērzas.


Comments


bottom of page