top of page
  • Writer's pictureMedon

☕️ Cik daudz kafijas dzeršanas ir par daudz?

Updated: May 9, 2023

Ak, šī burvju dzira, kas pamodina ar smaržu vien! Kāpēc gan neiedzert vienu krūzīti. Vai divas... Bet cik daudz kafijas ir par daudz?

Cik daudz kafijas ir par daudz? Ak, šī burvju dzira, kas pamodina ar smaržu vien! Kāpēc gan neiedzert vienu krūzīti. Vai divas... Bet cik daudz kafijas ir par daudz?
Photo by Nathan Dumlao on Unsplash


 

Kafijas pārdozēšanas simptomi

Možumam, labākam garstāvoklim un garda mirkļa izbaudīšanai. Kafijai nenoliedzami ir sava gaišā puse, taču – kas par daudz, tas par skādi. Lielākoties viena, divas vai pat trīs kafijas tasītes dienā problēmas nesagādās, bet pievērs nopietnu uzmanību savam kofeīnu saturošo dzērienu patēriņam, ja sastopies ar kādu no šiem simptomiem!

Miega problēmas

Jā, tas nav mīts. Arī pētījumi liecina, ka kofeīns nelabvēlīgi ietekmē gan miega ilgumu, gan tā kvalitāti, tas var padarīt grūtāku iemigšanu un trauslāku miegu. Tāpēc pēdējo šīs dienas kafijas tasīti ieteicams iztukšot vismaz sešas stundas pirms gulētiešanas. Bet kā tad ar sievasmātes māsīcas kaimiņieni, kas jau piecdesmit gadus izdzer pa krūzei kafijas tieši pirms naktsmiera un guļ kā Dieva ausī? Reakcija uz kofeīnu katram ir atšķirīga, kā arī, patērējot kofeīnu regulāri, ķermenis pie tā pierod, un kofeīna efekts uz miegu mazinās.

Galvassāpes

Kofeīns ir viela, kas stimulē centrālo nervu sistēmu. Tas ir iemesls, kādēļ kafija mums palīdz justies možākiem. Taču tas var būt arī iemesls, kādēļ gan pārlieks kofeīna patēriņš, gan “kofeīna paģiras”, kad pēc apjomīgas kafijas dzeršanas no šī dzēriena atsakies, var radīt galvassāpes. Pētnieki apgalvo, ka trīs vai vairāk tases kafijas dienā var arī palielināt iespēju piedzīvot migrēnas lēkmi tajā pašā vai nākamajā dienā. Tāpēc, ja piedzīvo biežas galvassāpes vai cīnies ar migrēnu, apdomā savas attiecības ar kafiju.

Aizkaitināmība un trauksme

Katram ir sava latiņa, cik daudz kofeīna jāpatērē, lai kļūtu vieglāk aizkaitināms, sajustu trauksmainību un nemieru. Ja tev kopumā raksturīga trauksme vai nervozitāte, tava latiņa būs zemāka un iespēja, ka kafija tevi “uzvilks” – lielāka.

Paātrināta sirdsdarbība

Sirdsdarbību var ietekmēt pat divas tases kafijas, taču šis apjoms ir individuāls. Tas, kādu efektu kafija atstās uz tavu sirdi, atkarīgs no tā, cik viegli tavs ķermenis sadala kofeīnu un cik ātri tas tiek izvadīts no sistēmas. Paātrināta sirdsdarbība pēc kafijas lietošanas var norādīt arī uz alerģiju vai jutīgumu pret kafiju.

Bieža urinēšana

Kofeīns ir diurētiķis, tas pastiprina asins pieplūdi nierēm un liek urīnpuslim piepildīties ātrāk. Šo efektu īpaši izjutīs cilvēki ar aktīvāku urīnpūsli. Biežāka staigāšana uz tualeti ne vien sagādā neērtības, bet var arī “izskalot” tev nepieciešamās uzturvielas.

 

Cik daudz kafijas drīkst dzert?

Par kafijas apjoma ierobežošanu ir vērts padomāt, ja izjūti kādu no iepriekš uzskaitītajām izpausmēm. Taču kopumā tiek rekomendēts, ka pieaugušajam nevajadzētu patērēt vairāk kā 400 mg kofeīna dienā. Vidēji vienā krūzē kafijas ir apmēram 80-100 mg kofeīna, bet bezkofeīna kafijā 2-15 mg. Taču kafija nav vienīgais kofeīna avots, tāpēc esi uzmanīgs, ja lieto arī enerģijas dzērienus (vidēji 40-250 mg kofeīna), zaļo vai melno tēju (vidēji 30-50 mg kofeīna).


Īpaši piesardzīgam ar kofeīnu saturošu dzērienu lietošanu vajadzētu būt, ja lieto medikamentus, piemēram, asinsspiediena regulācijai, Parkinsona vai Alcheimera slimību ārstēšanai, antidepresantus, nomierinošus līdzekļus, antibiotikas, estrogēnu un citus. Pirms medikamentu lietošanas vienmēr noskaidro, vai to iedarbību neietekmē kofeīns. Tāpat vērts apspriesties ar ārstu un ievērot mērenību kafijas un citu kofeīnu saturošu dzērienu lietošanā, ja gaidi mazuli, jo palielināts kofeīna patēriņš tiek saistīts ar zema dzimšanas svara un priekšlaicīgu dzemdību riskiem. Grūtniecēm neiesaka lietot vairāk par 200 mg kofeīna (apmēram divas tases kafijas) dienā.


Recent Posts

See All

Comments


bottom of page