top of page
  • Writer's pictureMedon

♥️ Izmēri sirds veselību

Updated: Oct 11, 2022


Sirds un asinsvadu slimības ir ļoti izplatītas un bīstamas, taču ir arī iedrošinošas ziņas – tās nereti veidojas ilgākā laika posmā un vairākus no riska faktoriem ir iespējams novērst pamainot dzīvesveidu un ievērojot ārstu ieteikumus

Sirds un asinsvadu slimības ir ļoti izplatītas un bīstamas, taču ir arī iedrošinošas ziņas – tās nereti veidojas ilgākā laika posmā un vairākus no riska faktoriem ir iespējams novērst pamainot dzīvesveidu un ievērojot ārstu ieteikumus, tāpat daudzas sirds slimības ir iespējams sekmīgi ārstēt, ja tās tiek laicīgi diagnosticētas. Tādēļ ir īpaši svarīgi sadzirdēt, ko sirds mums mēģina pavēstīt. Sirdsdarbības un veselības uzraudzība iekļauj ne vien riska faktoru apzināšanos un ģimenes ārsta apmeklēšana vismaz reizi gadā, lai problēmu noķertu jau saknē, bet arī regulāru asinsspiediena un pulsa pārbaudi, holesterīna līmeņa un ķermeņa masas indeksa noteikšanu. Kādi ir nozīmīgākie skaitļi, kas ļaus novērtēt sirds veselību?

 

Asinsspiediens

Par paaugstinātu asinsspiedienu var liecināt sirdsklauves, sāpes sirds apvidū, reibonis, galvassāpes un trauksmaina sajūta. Taču nereti tas nerada nekādu diskomfortu, līdz nerodas komplikācijas, tādēļ ir svarīgi pārliecināties, vai Tavs arteriālais asinsspiediens ir optimālā līmenī – 120/80 mmHg. Ja tas pārsniedz 140/90 mmHg, asinsspiediens ir paaugstināts.

Paaugstināts assinspiediens ne vien var izraisīt insultu, veicināt koronāro sirds slimību un miokarda infarktu, bet arī nelabvēlīgi iedarbojas uz asinsvadu sieniņām kopumā. Tā tiek ietekmēti arī citi orgāni, sākot no acīm un nierēm līdz smadzenēm, paaugstināts asinsspiediens veicina demences attīstību, atmiņas, koncentrēšanās un spriestspējas traucējumus. Ir vērts to uzraudzīt un līdzsvarot!

 

Pulss jeb sirdsdarbības frekvence

Paātrināts pulss miera stāvoklī pavisam tieši tiek saistīts ar lielāku mirstību[1]. Tiek pat apgalvots, ka katrs “papildu” sitiens minūtē palielina priekšlaicīgas nāves risku par 3% un sirds slimību risku par 2%[2]. Protams, jāņem vērā, ka tas attiecas uz ikdienas pulsu miera stāvoklī, fiziskas slodzes, uztraukuma laikā un pēc tiem, paaugstinātas temperatūras gadījumā pulss kļūst biežāks. Tādēļ pulss jāmēra miera stāvoklī pēc vismaz piecu minūšu atpūtas komfortablos apstākļos.

Normāls pulss miera stāvoklī ir ap 60-80 sitieniem minūtē, tas atbilst sirdspukstu skaitam. Precīzi sirdsdarbības frekvenci iespējams izmērīt ar asinsspiediena mērītāju, kas fiksē arī pulsu, bet sirds ritmu vari sajust arī piespiežot pirkstus pie delnas locītavas.

 

Holesterīns

Vai esi dzirdējis jēdzienus “labais” un “sliktais” holesterīns? “Labais” holesterīns jeb ABLH neļauj “sliktajam” holesterīnam jeb ZBLH izgulsnēties asinsvados. Ja tas tomēr pamanās izgulsnēties, asisnsvadi tiek sašaurināti, var veidoties trombi un pangas.

Par holesterīna līmenī jāsāk satraukties, ja:

  1. Kopējā holesterīna līmenis ir virs 5 mmol/l

  2. ZBLH līmenis ir virs 3 mmol/l

  3. ABLH līmenis ir zem 1,0 mmol/l vīriešiem vai zem 1,2 mmol/l sievietēm

  4. Triglicerīdu līmenis ir virs 1,7mmol/l.

 

Ķermeņa masas indekss (ĶMI)

Liekais svars un aptaukošanās rada nozīmīgu sirds slimību attīstības risku. ĶMI gan nenorāda tauku procentu ķermenī vai tauku izvietojumu, kam ir liela nozīme, taču var palīdzēt noteikt auguma garumam piemērotu ķermeņa masu. To nevajadzētu izmantot bērniem, jauniešiem, grūtniecēm un cilvēkiem ar lielu muskuļu masu.

Ķermeņa masas indeksa formula ir vienkārša – svars (kg)/augums (m)2. Uz lieko svaru norāda ĶMI, kas ir no 25 līdz 2,99, bet par aptaukošanos – ĶMI, kas ir lielāks par 30. Lai nekaitētu veselībai, cenšoties ķermeņa masu mazināt, ir svarīgi konsultēties pie profesionāla un uzticama uztura speciālista, piemēram, Evas Katajas.

 

Kā, mūsuprāt, lielisks pirmais solis ir aizpildīt mūsu izveidotu bezmaksas testu par savu sirds veselību un saņemt personalizētus rezultātus, kā arī ekspertu rekomendācijas. Tests izstrādāts sadarbībā ar Longenesis, balstoties uz SCORE2 metodoloģiju jeb to pašu, ko izmanto kardiologi un ģimenes ārsti.

 

Ja sirds veselības skaitļi rada bažas par sirds veselību vai pienācis laiks ikgadējai ģimenes ārsta konsultācijai, piesakies uz attālināto vizīti pie kāda no Medon ģimenes ārstiem vai kardiologiem ŠEIT! Vizītes rezervācija prasīs vien pāris minūšu, konsultācija notiks drīz un Tev piemērotākajā laikā, un miers par sirds veselību – nenovērtējams. Lai miers sirdī!

 

[1] Zhang, D., Shen, X., & Qi, X. (2016). Resting heart rate and all-cause and cardiovascular mortality in the general population: a meta-analysis. CMAJ : Canadian Medical Association journal = journal de l'Association medicale canadienne, 188(3), E53–E63. https://doi.org/10.1503/cmaj.150535 [2] https://www.webmd.com/heart/news/20190416/your-life-span-may-be-foretold-in-your-heart-beats

Comments


bottom of page