top of page
  • Medon

šŸ¦ŸĀ KaitinoŔākie no kodējiem - odi

Updated: Oct 11, 2022


Kopā ar vasaru ir ieraduÅ”ies arÄ« odi. Kā izvairÄ«ties no tiem un odu neÅ”petnajiem kodumiem, ko darÄ«t, ja ods tomēr pamanÄ«jies iekost
Photo by AarĆ³n Blanco Tejedor on Unsplash

VasarÄ«ga pievakare. Baudi siltumu, mieru un dzÄ«vi, un sadzirdi skaņu, kas liek pamosties ne vien no aizsapņoÅ”anās vaļējām acÄ«m, bet pat no dziļākā miega ā€“ kaitinoÅ”u sÄ«kÅ”anu. Kopā ar vasaru ir ieraduÅ”ies arÄ« odi. Kā izvairÄ«ties no tiem un odu neÅ”petnajiem kodumiem, ko darÄ«t, ja ods tomēr pamanÄ«jies iekost, un kad kukaiņu kodumi ir iemesls vērsties pie ārsta, par to visu pastāstÄ«sim Å”ajā ierakstā!

Ā 

Kā nekļūt par oda maltīti?

VisuzmanÄ«gākajiem jābÅ«t sezonas sākumā. Ziemā mÅ«su āda ir pasargāta ne vien no odiem, kniŔļiem un dunduriem, bet arÄ« no saules. Ja āda nonākusi stiprā saules ietekmē, kam komplektā nāk kukaiņu kodumi, ādas reakcija uz tiem var bÅ«t izteiktāka. Tāpat reakcija bÅ«s spēcÄ«gāka, ja kodumu bÅ«s vairāk. Ar laiku organisms pielāgojas vasarai un tās nepatÄ«kamākajiem blakusefektiem, un reakcija uz kukaiņu kodumiem kļūst mazāk jÅ«tama.

Kas patÄ«k odiem? Lidojot odi patērē daudz enerÄ£ijas un mitruma, tādēļ doÅ”anās medÄ«bās karstā laikā var prasÄ«t pārāk daudz. Tādēļ siltums, mitrums un bezvējÅ” ir perfektā kombinācija odu uznācienam. Tāpat odi novērtēs lietusÅ«dens mucas, spaiņus un peļķes, kurās attÄ«stÄ«ties to kāpuriem, garu, nepļautu zāli un krÅ«mājus, kuros paslēpties. Odi mÅ«s un citus dzÄ«vniekus uztver gan pēc kustÄ«bām un raksturÄ«gās smaržas, gan pēc ogļskābās gāzes koncentrācijas gaisā ap mums. ArÄ« istabā odus visdrÄ«zāk ievilina nevis gaisma, bet ogļskābā gāze.

VienkārÅ”s, izdevÄ«gs un ļoti efektÄ«vs Ŕķērslis, kas nepieļaus odu iekļūŔanu istabā, ir pretodu tÄ«kls, ko iespējams iegādāties saimniecÄ«bas preču veikalos gan klātienē, gan attālināti. Dodoties ārā, izvēlies kādu no aptiekās un veikalos atrodamajiem pretodu lÄ«dzekļiem. Ja paralēli odiem Tevi nomoka arÄ« ar elpceļiem sastÄ«ta alerÄ£ija, astma vai alerÄ£isks acu iekaisums, dod priekÅ”roku pretodu lÄ«dzekļiem uz ādas ziežamā, ne aerosolu veidā.

Ā 

Kā mazināt odu kodumu izraisīto niezi?

Odu kodumi nav iemesls satraukumam, taču var bÅ«t gana nepatÄ«kami. Pirmā palÄ«dzÄ«ba, lai mazinātu niezi, apsārtumu un tÅ«sku, ir koduma vietas atdzesÄ“Å”ana. Å im mērÄ·im noderēs kāds produkts no saldētavas, auksta Å«dens pudele, noskaloÅ”anās vēsā duŔā vai pelde. Vēsums mazinās pietÅ«kumu un iekaisuma reakciju.

Uz koduma vietas var uzklāt kādu pretniezes gēlu, krēmu vai aerosolu. Viena no sastāvdaļām, kas mazina niezi un tÅ«sku, ir cinks. Ja nieze ir tik spēcÄ«ga, ka rada pamatÄ«gu diskomfortu un neļauj gulēt, vari izmantot pretalerÄ£ijas medikamentus, taču pievērs uzmanÄ«bu to blakusefektiem, daļa no tiem izraisa miegainÄ«bu un nav izmantojami, ja jāvada automaŔīna.

BÅ«tu jāpacenÅ”as nekasÄ«ties, jo tas kairina koduma vietu un pastiprina simptomus. Ja kasÄ«Å”anās grÅ«ti atturēties, jāatceras nozÄ«mÄ«gs sÄ«kums ā€“ rokām un nagiem jābÅ«t tÄ«riem, lai kasoties neradÄ«tu infekciju. NetÄ«rumu nonākÅ”ana koduma vai kasÄ«Å”anās radÄ«tajā ievainojumā var radÄ«t ļoti nepatÄ«kamas sekas.

Ā 

Pie ārsta ar oda kodumu?

Lielākoties odi un to kodumi ir kaitinoÅ”a un pārejoÅ”a parādÄ«ba, taču var rasties situācijas, kad koduma vieta jāparāda ārstam. Ja koduma vieta kļūst sāpÄ«ga un pietÅ«kums nevis samazinās, bet palielinās, to bÅ«tu vērts parādÄ«t mediÄ·im. Iespējams, izveidojies iekaisums, sastrutojums vai augonis. ÄŖpaÅ”i liels risks Ŕādam iznākumam ir tad, ja koduma vieta aizskarta ar netÄ«rām rokām vai cÄ«tÄ«gi kasÄ«ta. NepievērÅ”ot sastrutojumam uzmanÄ«bu, iekaisums var skart visu organismu un izraisÄ«t asins saindÄ“Å”anos. Lai no maza oda koduma nenonāktu lÄ«dz slimnÄ«cai, ir svarÄ«gi nepalaist garām problēmu jau saknē ā€“ ja kodums nedod mieru, ir sāpÄ«gs un pietÅ«cis, parādi to ārstam. Visērtāk un ātrāk, it Ä«paÅ”i, ja esi devies uz vasarnÄ«cu, laukiem vai pie dabas krÅ«ts, to bÅ«s izdarÄ«t attālināti. Piesakies tieÅ”saistes konsultācijai pie Ä£imenes ārsta vai dermatologa un gÅ«sti sirdsmieru jau tajā paŔā dienā, lai kur Tu atrastos! Izvēlies mediÄ·i un piesaki vizÄ«ti Å EIT.


25 views0 comments
bottom of page