top of page
  • Writer's pictureMedon

🦟 Kaitinošākie no kodējiem - odi

Updated: Oct 11, 2022


Kopā ar vasaru ir ieradušies arī odi. Kā izvairīties no tiem un odu nešpetnajiem kodumiem, ko darīt, ja ods tomēr pamanījies iekost
Photo by Aarón Blanco Tejedor on Unsplash

Vasarīga pievakare. Baudi siltumu, mieru un dzīvi, un sadzirdi skaņu, kas liek pamosties ne vien no aizsapņošanās vaļējām acīm, bet pat no dziļākā miega – kaitinošu sīkšanu. Kopā ar vasaru ir ieradušies arī odi. Kā izvairīties no tiem un odu nešpetnajiem kodumiem, ko darīt, ja ods tomēr pamanījies iekost, un kad kukaiņu kodumi ir iemesls vērsties pie ārsta, par to visu pastāstīsim šajā ierakstā!

 

Kā nekļūt par oda maltīti?

Visuzmanīgākajiem jābūt sezonas sākumā. Ziemā mūsu āda ir pasargāta ne vien no odiem, knišļiem un dunduriem, bet arī no saules. Ja āda nonākusi stiprā saules ietekmē, kam komplektā nāk kukaiņu kodumi, ādas reakcija uz tiem var būt izteiktāka. Tāpat reakcija būs spēcīgāka, ja kodumu būs vairāk. Ar laiku organisms pielāgojas vasarai un tās nepatīkamākajiem blakusefektiem, un reakcija uz kukaiņu kodumiem kļūst mazāk jūtama.

Kas patīk odiem? Lidojot odi patērē daudz enerģijas un mitruma, tādēļ došanās medībās karstā laikā var prasīt pārāk daudz. Tādēļ siltums, mitrums un bezvējš ir perfektā kombinācija odu uznācienam. Tāpat odi novērtēs lietusūdens mucas, spaiņus un peļķes, kurās attīstīties to kāpuriem, garu, nepļautu zāli un krūmājus, kuros paslēpties. Odi mūs un citus dzīvniekus uztver gan pēc kustībām un raksturīgās smaržas, gan pēc ogļskābās gāzes koncentrācijas gaisā ap mums. Arī istabā odus visdrīzāk ievilina nevis gaisma, bet ogļskābā gāze.

Vienkāršs, izdevīgs un ļoti efektīvs šķērslis, kas nepieļaus odu iekļūšanu istabā, ir pretodu tīkls, ko iespējams iegādāties saimniecības preču veikalos gan klātienē, gan attālināti. Dodoties ārā, izvēlies kādu no aptiekās un veikalos atrodamajiem pretodu līdzekļiem. Ja paralēli odiem Tevi nomoka arī ar elpceļiem sastīta alerģija, astma vai alerģisks acu iekaisums, dod priekšroku pretodu līdzekļiem uz ādas ziežamā, ne aerosolu veidā.

 

Kā mazināt odu kodumu izraisīto niezi?

Odu kodumi nav iemesls satraukumam, taču var būt gana nepatīkami. Pirmā palīdzība, lai mazinātu niezi, apsārtumu un tūsku, ir koduma vietas atdzesēšana. Šim mērķim noderēs kāds produkts no saldētavas, auksta ūdens pudele, noskalošanās vēsā dušā vai pelde. Vēsums mazinās pietūkumu un iekaisuma reakciju.

Uz koduma vietas var uzklāt kādu pretniezes gēlu, krēmu vai aerosolu. Viena no sastāvdaļām, kas mazina niezi un tūsku, ir cinks. Ja nieze ir tik spēcīga, ka rada pamatīgu diskomfortu un neļauj gulēt, vari izmantot pretalerģijas medikamentus, taču pievērs uzmanību to blakusefektiem, daļa no tiem izraisa miegainību un nav izmantojami, ja jāvada automašīna.

Būtu jāpacenšas nekasīties, jo tas kairina koduma vietu un pastiprina simptomus. Ja kasīšanās grūti atturēties, jāatceras nozīmīgs sīkums – rokām un nagiem jābūt tīriem, lai kasoties neradītu infekciju. Netīrumu nonākšana koduma vai kasīšanās radītajā ievainojumā var radīt ļoti nepatīkamas sekas.

 

Pie ārsta ar oda kodumu?

Lielākoties odi un to kodumi ir kaitinoša un pārejoša parādība, taču var rasties situācijas, kad koduma vieta jāparāda ārstam. Ja koduma vieta kļūst sāpīga un pietūkums nevis samazinās, bet palielinās, to būtu vērts parādīt mediķim. Iespējams, izveidojies iekaisums, sastrutojums vai augonis. Īpaši liels risks šādam iznākumam ir tad, ja koduma vieta aizskarta ar netīrām rokām vai cītīgi kasīta. Nepievēršot sastrutojumam uzmanību, iekaisums var skart visu organismu un izraisīt asins saindēšanos. Lai no maza oda koduma nenonāktu līdz slimnīcai, ir svarīgi nepalaist garām problēmu jau saknē – ja kodums nedod mieru, ir sāpīgs un pietūcis, parādi to ārstam. Visērtāk un ātrāk, it īpaši, ja esi devies uz vasarnīcu, laukiem vai pie dabas krūts, to būs izdarīt attālināti. Piesakies tiešsaistes konsultācijai pie ģimenes ārsta vai dermatologa un gūsti sirdsmieru jau tajā pašā dienā, lai kur Tu atrastos! Izvēlies mediķi un piesaki vizīti ŠEIT.


Comments


bottom of page