top of page
 • Medon

šŸ˜” Rudens/ziemas depresija


Depresīva, skumja sieviete, kura izliekās, ka smaida
Photo by Sydney Sims from Unsplash

Dienām kļūstot tumŔākām un drÅ«mākām, ne vienu vien no mums pārņem skumjas un vēlme pavadÄ«t dienu gultā vai ēdot smalkmaizÄ«tes. Kā saprast, kad nomāktÄ«ba un citas izpausmes ir ikdieniŔķa parādÄ«ba, bet kad tās var liecināt par sezonālajiem garastāvokļa traucējumiem ā€“ tautā dēvētiem arÄ« par rudens vai ziemas depresiju? ParaudzÄ«sim, kā Å”os traucējumus atpazÄ«t un ko iesākt, ja raduŔās aizdomas, ka tie skāruÅ”i arÄ« tevi.

Ā 

Kas ir sezonālie garstāvokļa traucējumi?

Sezonālie garastāvokļa traucējumi ir atipiskas depresijas simptomi gadalaikos, kad ir saÄ«sināts diennakts gaiÅ”ais periods, tos raksturo ilgstoÅ”i nomākts garastāvoklis un citi simptomi vienā un tajā paŔā gada periodā. Simptomi, kas var liecināt par sezonālajiem garstāvokļa traucējumiem jeb rudens/ziemas depresiju it:

 • IlgstoÅ”a nomāktÄ«ba;

 • Zudusi interese par to, kas iepriekÅ” sagādājis prieku;

 • Nespēks, nogurums

 • NevēlÄ“Å”anās socializēties, vēlme norobežoties

 • MiegainÄ«ba, vēlÄ“Å”anās vairāk laika pavadÄ«t miegā

 • Palielināta apetÄ«te, pastiprināta vēlme pēc ogļhidrātiem

 • Svara pieaugums

 • Viegla aizkaitinātÄ«ba, Ä«gnums

 • ÄŖpaÅ”s jÅ«tÄ«gums pret atraidÄ«jumu

 • Smaguma sajÅ«ta rokās vai kājās.

Å ie simptomi cikliski atgriežas un izzÅ«d noteiktā periodā ā€“ ja ilgstoÅ”i tos izjÅ«ti, piemēram, rudenÄ« un ziemā, bet pavasaros un vasarās paÅ”sajÅ«ta ievērojami uzlabojas, ir vērts apsvērt sezonālo garstāvokļa traucējumu iespēju. Ar tiem var saskarties jebkurÅ”, bet lielāka iespēja saslimt ir: tiem, kuri dzÄ«vo Ziemeļu puslodes valstÄ«s, kur ir mazāk dienas gaismas; sievietēm; cilvēkiem no 15 lÄ«dz 55 gadu vecumam; ja kāds no radiniekiem slimo ar depresiju. Ja izjÅ«ti kaut daļu no Å”iem simptomiem, rekomendējam konsultēties ar Ä£imenes ārstu vai psihologu.

Ā 

Kas izraisa rudens/ziemas depresiju?

Tiek uzskatÄ«ts, ka sezonālos garstāvokļa traucējumus izraisa cirkādā jeb diennakts ritma traucējumi un melatonÄ«na lÄ«dzsvara izmaiņas organismā. MelatonÄ«ns ir viela, kas pastiprināti veidojas diennakts tumÅ”ajā laikā, saules gaisma kavē tā raÅ”anos. MelatonÄ«ns ietekmē dažādu Ä·ermeņa struktÅ«ru darbÄ«bu, mÅ«su miegaā€“nomoda ciklu un ietekmē arÄ« signālvielas serotonÄ«na, kas nosaka garastāvokli, lÄ«dzsvaru.

Ā 

Sezonālo garastāvokļa traucējumu ārstÄ“Å”ana

Par ārstÄ“Å”anas nepiecieÅ”amÄ«bu un piemērotāko tās stratēģiju lems ārsts. Visbiežāk tiek izmantotas Ŕādas terapijas metodes:

 • Gaismas terapija jeb fototerapija ā€“ pie Ŕīs metodes pieskaitāma gan uzturÄ“Å”anās ārā dienas gaiÅ”ajā laikā, gan ceļojumi uz saules lutinātām zemēm, gan ārstnieciska terapija ar Ä«paÅ”as ierÄ«ces, kura rada plaÅ”a spektra un spēcÄ«gas intensitātes gaismu, palÄ«dzÄ«bu. Gaismas ietekmē mÅ«su smadzenēs sakārtojas miega-nomoda cikls, melatonÄ«na lÄ«dzsvars, pakāpeniski pazÅ«d iepriekÅ” minētie simptomi;

 • Psihoterapija;

 • DzÄ«vesstila maiņa ā€“ veselÄ«gs miega, fizisko aktivitāŔu un ēdienreižu režīms, atraÅ”anās ārā (it Ä«paÅ”i rÄ«ta pusē);

 • Medikamenti.

Ā 

Ar ko sākt, ja ir aizdomas par rudens/ziemas depresiju?

Ja sezonālo garastāvokļa traucējumu apraksts skan pazÄ«stami, nevilcinies sazināties ar speciālistiem! Lai vizÄ«ti pieteiktu un palÄ«dzÄ«bu saņemtu pēc iespējas ātrāk, iesakām izmantot Medon attālināto konsultāciju palÄ«dzÄ«bu. Te ērti, ātri un vienkārÅ”i vari pieteikties uz konsultāciju pie kāda no zinoÅ”ajiem un atsaucÄ«gajiem Ä£imenes ārstiem, kas palÄ«dzēs izstrādāt tālāko diagnostikas un ārstÄ“Å”anas plānu. Atceries, ka psiholoÄ£iski traucējumi ietekmē dzÄ«ves kvalitāti ne mazāk kā fiziskas saslimÅ”anas ā€“ nevilcinies saņemt palÄ«dzÄ«bu, atjaunot veselÄ«bu un prieku par dzÄ«vi!410 views0 comments
bottom of page