top of page
 • Writer's pictureMedon

☀️ Saules aizsardzība: kā izvēlēties un lietot sauļošanās krēmus

Updated: Jul 4

Saules aizsardzības krēms uz ādas
Photo by Anna Tarazevich from Pexels

Ar vasaras iestāšanos saules staru ietekme kļūst arvien intensīvāka, un līdz ar to arī palielinās risks mūsu ādai. Lai aizsargātu sevi no saules kaitīgās ietekmes, ir būtiski izmantot saules aizsarglīdzekļus. Šajā rakstā mēs apskatīsim, kā izvēlēties un lietot sauļošanās krēmus, lai nodrošinātu maksimālu aizsardzību.

 

Kāpēc ir svarīgi lietot sauļošanās krēmus?

Saules stari satur ultravioletos (UV) starus, kas var bojāt ādu un izraisīt nopietnas veselības problēmas, piemēram, ādas vēzi, priekšlaicīgu novecošanos un saules apdegumus. Ir divu veidu UV stari — UVA un UVB. UVA stari iekļūst dziļāk ādā un veicina novecošanos, kamēr UVB stari ir galvenais saules apdegumu iemesls. Lai arī lielākā daļa sauļošanās krēmu aizsargā ādu gan no UVA, gan UVB stariem, ir svarīgi pārliecināties, ka izvēlētais krēms patiešām nodrošina aizsardzību pret abu veidu stariem.

 

Kā izvēlēties piemērotu sauļošanās krēmu?

Izvēloties sauļošanās krēmu vai losjonu, ir svarīgi pievērst uzmanību vairākām būtiskām īpašībām:

 1. SPF (Sun Protection Factor): SPF norāda, cik ilgi vari uzturēties saulē ar saules aizsargkrēmu, salīdzinot ar laiku, ja saules aizsargkrēmu nelieto. Piemēram, ja Tava āda bez aizsardzības sāk sarkt pēc 20 minūtēm, SPF 30 teorētiski ļaus Tev uzturēties saulē 30 reizes ilgāk, pirms āda sāk sarkt. Jāņem vērā, ka SPF vērtības tiek noteiktas laboratorijā, un reālajā pasaulē, neatkarīgi no SPF, krēmi sāk zaudēt efektivitāti, tāpēc ir svarīgi tos uzklāt atkārtoti ik pēc divām stundām un pēc peldēšanās vai intensīvas svīšanas. 

 2. Plaša spektra aizsardzība: pārliecinies, ka krēms nodrošina aizsardzību gan pret UVA, gan UVB stariem. Šāda informācija parasti ir norādīta uz iepakojuma.

 3. Ūdensizturība: ja plāno peldēties vai daudz svīst, izvēlies ūdensizturīgu sauļošanās krēmu. Ņem vērā, ka neviena krēma aizsardzība nav pilnībā ūdensizturīga, tāpēc nepieciešama atkārtota uzklāšana pēc katras peldes vai svīšanas.

 4. Ādas tips: ja Tev ir jutīga āda, izvēlies hipoalerģisku un bez smaržvielām krēmu. Cilvēkiem ar taukainu ādu varētu būt piemēroti matējoši sauļošanās krēmi.

 

Vai sauļošanās krēmi ir toksiski?

Saules aizsargkrēmiem ir dažādi veidi — tie satur fizikālos vai ķīmiskos filtrus. Fizikālie jeb minerālie filtri izveido uz ādas aizsargslāni, kas bloķē UV starus, bet ķīmiskie filtri satur sastāvdaļas, kas izraisa ķīmisku reakciju, UV starus absorbējot. Pieejami arī produkti, kuros apvienoti abu veidu filtri.

Lai arī lielākā daļa saules aizsargkrēmu nav toksiski, īpaši bērniem, pusaudžiem un cilvēkiem ar jutīgu ādu jāizmanto saules aizsargkrēmus ar fizikālajiem filtriem (kuru sastāvā ir titāna dioksīds, cinka oksīds). Šīs sastāvdaļas ir mazāk kairinošas un būtiski neuzsūcas organismā. 

Saules aizargkrēmi ar ķīmisko filtru kopumā ir uzskatāmi par drošiem, taču joprojām notiek pētījumi par dažādu sastāvdaļu, piemēram, oksibenzona, avobenzona un oktinoksāta, drošumu (pētījumi ar dzīvniekiem, piemēram, šis, norādījuši uz potenciālu endokrīno sistēmu traucējošu iedarbību un negatīvu ekoloģisko ietekmi, taču vēl nav veikti gana pētījumi, īpaši ar cilvēkiem, lai izdarītu pārliecinošus secinājumus).

Eksperti norāda, ka ieguvumi no sauļošanās aizsargkrēma lietošanas atsver iespējamos riskus, ja to lieto atbilstoši norādījumiem.

 

Kā pareizi lietot sauļošanās krēmu?

 1. Uzklāj pietiekami daudz: lielākā daļa cilvēku uzklāj pārāk maz sauļošanās krēma. Pieaugušajam nepieciešams aptuveni 30 ml (apmēram vienas shot glāzes daudzums) krēma, lai pilnībā noklātu visu ķermeni.

 2. Uzklāj pirms došanās ārā: sauļošanās krēmu vajadzētu uzklāt vismaz 15-30 minūtes pirms došanās saulē, lai tas varētu pilnībā iesūkties ādā.

 3. Atkārtota uzklāšana: krēmu nepieciešams uzklāt atkārtoti ik pēc divām stundām, kā arī pēc peldēšanās, dvieļa izmantošanas vai intensīvas svīšanas.

 4. Neaizmirsti par "neredzamajām" vietām: pārliecinies, ka esi uzklājis krēmu arī uz ausīm, kakla, roku aizmugurēm un galvas ādas, ja Tev ir plāni mati vai nav matu (šādos gadījumos labāk ir nēsāt saules cepuri ar platām malām).

 

Papildu saules aizsardzības padomi

Lai gan sauļošanās krēms ir būtisks aizsardzības līdzeklis, ir svarīgi arī ievērot citus saules aizsardzības pasākumus:

 • Meklē ēnu: uzturies ēnā, īpaši dienas vidū, kad saules stari ir visstiprākie.

 • Nēsā aizsargājošu apģērbu: plāni, gaiši apģērbi, cepures ar platām malām un saulesbrilles palīdzēs aizsargāt Tavu ādu un acis.

 • Izvairies no solārija: solārijs — mākslīgā saule — arī izstaro UV starus, kas var kaitēt Tavai ādai līdzīgi kā dabiska saule.

Atceries, ka pareiza sauļošanās krēma izvēle un lietošana ir būtiska, lai pasargātu ādu no saules kaitīgās ietekmes. Ievērojot iepriekš minētos padomus, Tu varēsi droši baudīt saulainās dienas, rūpējoties par savu ādas veselību.

 

Vairāk no Medon

Padziļinātai izpratnei noskaties Medon dermatoloģes Lāsmas Kalnbērzas video ar padomiem par saules aizsardzību.

Saules aizsardzības līdzekļus iegādājies mūsu pie partnera InternetAptieka.lv.

Īpašais piedāvājums: konsultējies Medon un saņem 10% atlaidi savam InternetAptieka.lv pasūtījumam!

20 views0 comments

Recent Posts

See All

Комментарии


bottom of page