top of page
 • Writer's pictureMedon

♥️ Sievietes sirds veselība

Updated: Mar 2, 2023


Kā sievietes sirds atšķiras no vīrieša un ar ko tā riskē? Sieviešu sirds veselība.
Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Kā sievietes sirds atšķiras no vīrieša un ar ko tā riskē? Kas ir svarīgākie sirds veselības skaitļi? Uzzini svarīgāko un iepazīsties ar atsauksmēm no pacientēm, kas “Sievietes sirds veselības dienu” ietvaros saņēma bezmaksas sirds veselības konsultāciju Medon!

 

Sievietes sirds riskē vairāk

Atšķirībā no vīrieša sirds, sievietes sirds parasti ir mazāka un pukst nedaudz ātrāk. Taču nozīmīgākā atšķirība ir sirds un asinsvadu slimību izpausmēs – simptomi ir atšķirīgi un nereti tiek palaisti garām, slimības netiek laicīgi un precīzi diagnosticētas, un ārstēšanās tiek sākta novēloti. Kā vietnē ParSirdi.lv min sieviešu sirds veselības veicināšanas kustības Go Red For Women vēstnese Latvijā, kardioloģe prof. Iveta Mintāle: “Pētījumi apliecina, ka stenokardijas gadījumā sāpes krūšu kurvī ir 42 % vīriešu, bet tikai 31 % sieviešu.” Sievietes izjūt nevis sāpes krūtīs, bet gan sirdsklauves, vājumu, nogurumu, miega un gremošanas traucējumus, elpas trūkumu, smaguma sajūtu rokās. Atšķirīgo simptomu dēļ sievietes retāk tiek nosūtītas uz izmeklējumiem, kas palīdzētu diagnosticēt sirds un asinsvadu slimības – kardiogrāfiju, datortomogrāfiju, slodzes testu, magnētisko rezonansi. Vēlīna diagnostika aizkavē ārstēšanu, kas palielina sirds slimību izraisītas nāves risku – sievietēm tas ir augstāks nekā vīriešiem.

 

Kā veicas Latvijas sieviešu sirdīm?

Sieviešu vidū sirds un asinsvadu slimības ir galvenais nāves iemesls gan pasaulē, gan Latvijā – 2021. gadā no asinsrites slimībām Latvijā mirušas 9846 sievietes (7066 vīrieši)[1]. Biedrība ParSirdi.lv ziņo par “Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījumu[2]”, kurā apkopotie dati liecina, ka Latvijā dzīvojošo sieviešu sirdis ir pakļautas vairākiem nozīmīgiem riska faktoriem:

 • 24% sieviešu ir paaugstināts asinsspiediens;

 • 61% ir paaugstināts “sliktā” holesterīna līmenis;

 • 21% ir paaugstināts cukura līmenis asinīs;

 • 29% ir liekais svars, bet 30% – aptaukošanās;

 • 15.2% sieviešu ikdienā smēķē.

 

Samazini sirds slimību risku

Ko darīt, lai risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām mazinātu? Kā izdevumā “Sievietes Sirds” min kardioloģe, Latvijas Universitātes profesore un veselīga uztura eksperte Iveta Mintāle: “Ir trīs pamatlietas: nedrīkst smēķēt, pareizi jāēd un jāsporto! Tāpat ir svarīgi savlaicīgi (vēl pirms parādās simptomi) pārbaudīt savu veselību, zināt savu riska faktoru profilu un kopā ar ārstu izvērtēt labāko taktiku, lai novērstu sirds veselības katastrofas nākotnē.” Svarīgākie sirds veselības skaitļi, ko būtu vajadzētu kontrolēt, ir:

 • Asinsspiediens ap 120/80 mmHg. Par paaugstinātu uzskata asinsspiediens virs 140/90 mmHg;

 • Pulsam miera stāvoklī jābūt līdz 70 sitieniem minūtē. Par paātrinātu uzskata pulsu virs 75 sitieniem minūtē;

 • “Sliktā” holesterīna jeb ZBLH līmenim veseliem cilvēkiem un cilvēkiem ar mērenu/vidēju sirds un asinsvadu slimību risku jābūt 1,8–2,6 mmol/l robežās. Cilvēkiem ar būtiski paaugstinātu risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām (augsts risks) ZBLH līmenim asinīs ir jābūt zem 1,8 mmol/l, bet cilvēkiem ar zināmu/pierādītu holesterīna izgulsnēšanos sirds vai citās artērijās (ļoti augsts risks) – zem 1,4 mmol/l;

 • Ķermeņa masas indeksam būtu jāiekļaujas 18,5–24,9 robežās;

 • Cukura līmenim asinīs (tukšā dūšā) jābūt 3,3–6 mmol/l.

 

Bezmaksas sirds veselības konsultācijas

“Sievietes sirds veselības dienu” ietvaros 2023. gada februārī Medon ārstes – kardioloģe Alla Čapule, endokrinoloģe Gita Erta un uztura speciāliste Eva Kataja – sniedza sievietēm sirds un vispārējās veselības konsultācijas bez maksas. Lai arī bezmaksas vizīšu skaits bija ierobežots, konsultācijas saņēma 35 sievietes.


Stāstot par savu pieredzi, pacientes raksta:


Paldies par lielisko iespēju saņemt speciālista konsultāciju! Ļoti patika tehniskais risinājums — viegli pievienot izmeklējumus un ar ārstu runāt videozvanā. Noteikti vēlreiz konsultēšos ar šo speciālisti, kad veikšu ieteiktos izmeklējumus!

- Liene, 50 (konsultācija ar Allu Čapuli)


Liels paldies par piedāvāto bezmaksas ārstu konsultāciju. Tā bija pirmā attālinātā konsultācija. Līdz šim uzskatīju, ka tas nestrādā. Kā izradās — tas strādā, un pat ļoti labi. Tas pilnībā apgāza manus uzskatus par to. Viss bija izcili. Ļoti patika. Protams — liels paldies ārstei Gitai Ertai. Ļoti, ļoti pozitīva attieksme, nemaz nerunājot par profesionalitāti. Paldies dakterīt!

— Laima, 67 (konsultācija ar Gitu Ertu)


Man pretī bija ļoti pozitīvs, sirsnīgs un smaidīgs speciālists Eva, kura mani uzklausīja un tiešām no mana savārstījuma izvilka galveno. Tehniskais risinājums — ļoti labs, nekādu problēmu.

— Gita, 45 (konsultācija ar Evu Kataju)


Akciju rīkoja biedrība ParSirdi.lv, Latvijas Kardiologu biedrība un Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca – bijām priecīgi un lepni to atbalstīt.

Ja vēlies konsultēties par savu sirds veselību ar Latvijas vadošajiem kardiologiem un bez garām rindām, piesakies tiešsaistes konsultācijai Medon.

 

[1] https://statistika.spkc.gov.lv/ [2] Pētījumu veica Latvijas Universitātes Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas institūts Eiropas Sociālā fonda projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (identifikācijas Nr.9.2.4.116/I/001) ietvaros 2019. gadā

Recent Posts

See All

تعليقات


bottom of page