top of page
  • Writer's pictureMedon

🏃‍♂️ Urīna nesaturēšana. Klusēšana nepalīdzēs!

Updated: May 1, 2023


Lai gan par urīna nesaturēšanu runā reti un tie, kas ar to saskaras, jūtas teju vienīgie, ko skārusi šī problēma, dati liecina, ka tā skar pat 1/3 cilvēku. Ko iesākt, ja esi viens no tiem?
Photo by Curology on Unsplash

Lai gan par urīna nesaturēšanu runā reti un tie, kas ar to saskaras, jūtas teju vienīgie, ko skārusi šī problēma, dati liecina, ka tā skar pat 1/3 cilvēku. Ko iesākt, ja esi viens no tiem? Ķerties pie problēmas risināšanas!

 

Izplatīta veselības problēma

Nesaturēšana jeb inkontinence ir urīna noplūde, kas nepakļaujas kontrolei. Ņemot vērā, ka šī vēl joprojām tiek uzskatīta par tabu tēmu, dati par problēmas izplatību ir atšķirīgi, taču tiek uzskatīts, ka tā skar no 10 % līdz pat 36 % cilvēku. Fizioloģisku un dzīves gājuma (grūtniecība, dzemdības) atšķirību dēļ sievietes no urīna nesaturēšanas cieš biežāk – pēc 60 gadu vecuma pat divreiz biežāk nekā vīrieši tajā pašā vecumā. Taču urīna nesaturēšana nav ķibele, kas piemeklē novecojot, ar to saskaras gan bērni, gan sievietes pēc dzemdībām, gan kungi un dāmas pašos spēka gados. Par to nav jākaunas, kā ikvienai veselības problēmai, arī šai ir jāmeklē iemesls un risinājums!

 

Urīna nesaturēšanas veidi un cēloņi

Pirms ārsta vizītes ir vērts pavērot simptomus, lai spētu tos raksturot un noteikt precīzāku diagnozi. Galvenie urīna nesaturēšanas veidi ir slodzes un pavēles tipa urīna nesaturēšana. Nereti tie kombinējas, radot jaukta tipa urīna nesaturēšanu.

  1. Slodzes urīna nesaturēšana. To raksturo urīna noplūde fiziskas slodzes laikā – ceļot smagumus, šķaudot, smejoties, pieceļoties kājās, dzimumakta laikā. Tās biežākais cēlonis ir izmaiņas iegurņa diafragmas saistaudos vai starpenes muskulatūrā, kuru dēļ urīnizvadkanālam un urīnpūslim nav nepieciešamā atbalsta. Spiediens fiziskas slodzes laikā ir tik liels, ka urīnpūšļa slēdzējmehānisms nespēj nodrošināt urīna aizturi un notiek noplūde. Riska faktori, kas var veicināt šīs izmaiņas, ir grūtniecība un dzemdības, liekais svars, novecošanās, menopauze, izmainīta mazā iegurņa anatomija. Slodzes urīna nesaturēšana ir biežākais nesaturēšanas veids sievietēm.

  2. Pavēles tipa urīna nesaturēšana. Ja problēmu nav, vajadzība iztukšot urīnpūsli pieaug pakāpeniski un tualeti apmeklējam ar apmēram 2–3 stundu starplaiku. Pavēles tipa urīna nesaturēšanas gadījumā spiedoša vajadzība jūtama pat minimāla urīnpūšļa piepildījuma gadījumā, un patvaļīga noplūde var notikt nepaspējot aiziet līdz tualetei. Ja urīnpūslis ir vesels, smadzenes saprot, kad urīnpūslis piepildās un nepieciešams to iztukšot, savukārt šajā gadījumā cilvēks pēkšņi izjūt pagalam steidzamu vajadzību – pat tad, ja urīnpūslis ir pustukšs. Biežākie iemesli šī tipa urīna nesaturēšanai ir mugurkaula deformācijas, hormonālas izmaiņas, urīnceļu infekcijas, stress, nervu sistēmas darbības traucējumi, cukura diabēts, medikamentu blakusparādības, slimības, kas ietekmē galvas vai muguras smadzenes (piemēram, insults, multiplā skleroze, parkinsonisms).

 

Vai urīna nesaturēšana ir risināma?

Urīna nesaturēšana jūtami ietekmē cilvēka ikdienu un dzīves kvalitāti – tā nereti kļūst par iemeslu nedoties ārpus mājas, izvairīties no kompānijas, fiziskām aktivitātēm un pat smiešanās. Tā var būt simptoms citām nopietnām veselības problēmām, piemēram, nervu sistēmas vai onkoloģiskām saslimšanām. Tāpēc ir īpaši būtiski pēc iespējas laicīgāk konsultēties ar ārstu, meklēt problēmas iemeslus un risinājumus! Visērtāk un diskrētāk to vari paveikt, piesakot attālināto vizīti pie pieredzējušā urologa Mihaila Menisa Medon platformā. Konsultācija notiks Tev ērtā laikā, neizejot no mājām un bez liekas gaidīšanas uzgaidāmajā telpā.

Laikus vēršoties pie ārsta, piemēram, slodzes urīna nesaturēšanu var ievērojami mazināt vai izārstēt pat 90 % gadījumu. Atkarībā no tā, kura nesaturēšanas veida pazīmes ir pārsvarā un cik smags ir stāvoklis, urīna nesaturēšanas risināšanai izmanto fizioterapijas, operatīvās terapijas un medikamentu kombinācijas. Vieglu un vidēji smagu urīna nesaturēšanu ir iespējams ārstēt ar medikamentu, fizioterapijas un lāzerterapijas palīdzību, ļoti smagas nesaturēšanas gadījumos palīdzēs operatīvā terapija. Urīna nesaturēšanu ir iespējams atrisināt – piesakies online konsultācijai jau tagad!

Comments


bottom of page