top of page
  • Writer's pictureMedon

🌳 Vērtīgais bērzu sulā

Updated: Apr 6, 2023


Ir pavasaris. Kaimiņš piemājas dārzā, opītis saulainā birztalā, visi dara to – tecina bērzu sulas. Noskaidrosim, vai bērzu sulu dzeršana ir ne vien mūsu platuma grādiem ierasta un garda nodarbe, bet arī nāk par labu veselībai!

 

Bērzu sulā atrodamās uzturvielas

Lai gan skeptiķi apgalvo, ka bērzu sulas tāds saldens ūdentiņš vien ir, tajās ir gana plašs uzturvielu klāsts. Bērza sulas sastāvu ietekmē gan koka augšanas vieta, suga un vecums, gan augsne. Taču neatkarīgi no minētajiem aspektiem, bērza sulā ir vitamīni, minerālvielas un tikai mazdrusciņ kaloriju. 300 ml bērzu sulas ir apmēram:

  • 9 kalorijas

  • 3 g cukura

  • 2 % no dienā rekomendētās kalcija devas

  • 3 % no dienā rekomendētās cinka devas

  • 95 % no dienā rekomendētās magnija devas

  • 3 g jeb 130 % no dienā rekomendētās mangāna devas.

Tāpat bērzu sulās atrodams fosfors, folskābe, C vitamīns un varš, nedaudz aminoskābju un visai ievērojams daudzums polifenolu – jaudīgu antikosidantu. Ko no visas šīs uzturvielu bagātības varam izmantot savā labā?

 

Mangāns veselībai

Pusotrā glāzē bērzu sulas ir 130 % no dienā ieteicamās mangāna devas. Piesardzībai jāņem vērā, ka pieaugušajiem nevajadzētu uzņemt vairāk par 9-11 g mangāna vienā

dienā, bet bērniem – 3-6 g. Ieguvumi, ko veselībai sniedz mangāns:

  1. Piedalās cukura līmeņa regulācijā, palīdz pārstrādāt ogļhidrātus, olbaltumvielas;

  2. Noderīgs kaulu veselības uzturēšanai. Kombinācijā ar kalciju, varu un cinku (kas arī atrodami bērzu sulās) šis minerāls var samazināt kaulu masas zudumu, ko novecojot piedzīvo sievietes;

  3. Piedalās antioksidantu veidošanā, kas pasargā šūnas no oksidatīvā stresa un var palīdzēt samazināt saslimšanas risku.

 

Antioksidanti aizsardzībai

Polifenoli, kas atrodami bērzu sulās, aizsargā ķermeņa šūnas no bojājumiem, ko tām nodara brīvie radikāļi, tiem ir arī pretiekaisuma iedarbība. Pētījumi liecina, ka šie antioksidanti var palīdzēt samazināt sirds saslimšanu, osteohondrozes un otrā tipa diabēta riskus. Arī bērzu sulās esošais C vitamīns var darboties kā antioksidants, mazinot oksidatīvā stresa sekas.

 

C vitamīns skaistumam

Mazinot brīvo radikāļu kaitīgo ietekmi, C vitamīns pasargā ādas un matu šūnas no bojājumiem, kā arī veicina matu augšanu. Šis bērzu sulā esošais vitamīns palīdz pilnvērtīgi uzņemt dzelzi un veicina kolagēna izstrādāšanos organismā. Pētījumi liecina, ka gan dzelzs, gan kolagēns stiprina matu struktūru un veicina to augšanu. Kolagēns gādā arī par to, lai āda būtu mitrināta un elastīga. Tāpat C vitamīns pasargā ādu no UV staru ietekmes, mazinot tās novecošanās pazīmes.

 

Kas par daudz, tas par skādi

Lai cik gardas un veselīgas šķistu bērzu sulas, zināma piesardzība to lietošanā ir jāievēro. It īpaši cilvēkiem, kuriem ir alerģija no bērzu ziedputekšņiem – tiek uzskatīts, ka tiem alerģiska reakcija, nieze var rasties arī no bērzu sulas. Tāpat pārlieku aizrauties ar bērzu sulu lietošanu nevajadzētu cilvēkiem, kuriem ir aknu darbības problēmas, jo lielās devās sulās esošais mangāns šīs problēmas var pastiprināt.

Recent Posts

See All

תגובות


bottom of page