top of page
  • Writer's pictureMedon

👂 Iztīri ausis! Vai varbūt ne?

Updated: Nov 3, 2022


Kā tīrīt ausis? Kas ir ausu sērs, vai un kā no tā atbrīvoties? Kā pamanīt un ko darīt, ja draudzīgais sērs pārtapis pagalam nedraudzīgā ausu sēra korķī?
Photo by Franco Antonio Giovanella from Unsplash

Kā tīrīt ausis? Kas ir ausu sērs, vai un kā no tā atbrīvoties? Kā pamanīt un ko darīt, ja draudzīgais sērs pārtapis pagalam nedraudzīgā ausu sēra korķī? Tēma nav pievilcīga, bet tā ir ļoti noderīga mūsu labsajūtai, dzirdei un veselībai.

 

Ausu sērs un tā uzdevumi

Ausu sērs ir vaskaini, mazliet lipīgi izdalījumi, kas rodas īpašos ādas dziedzeros auss ejas sākumdaļā. Šī viela pasargā auss iekšieni no baktērijām un sēnītēm, kā arī rada mehānisku barjeru, lai ausī neiekļūtu netīrumi un putekļi, kas ielīp ausu sērā. Tas uztur vajadzīgo mikroklimatu, pasargājot ausi ne tikai no ūdens iekļūšanas tajā, kas varētu veicināt infekciju attīstību un auss bojājumus, bet arī no pārlieka sausuma, izžūšanas.

 

Kā iztīrīt ausu sēru?

Šūnas, kas atbildīgas par sēra veidošanos, to izdala nepārtraukti. Lai nenosprostotu dzirdes kanālus, ausu sēram arvien jāvirzās tālāk, atbrīvojot vietu jaunajai devai. Ausu sērs kopā ar notvertajiem netīrumiem pats pamazām virzās no auss iekšpuses uz ārpusi. Ausī ir sīki matiņi, kas ausu sēram palīdz notvert netīrumus un pārvietoties uz auss ārpusi, kur tas izžūst un izkrīt. To palīdz paveikt arī mūsu apakšžokļa kustības runājot vai ēdot. Ja viss norit, kā nākas, sēra izdalīšanos mēs pat nepamanītu. Ja ausu tīrīšanu ņem savās rokās, nekādā gadījumā neizmanto vates kociņus vai citus asus, smalkus priekšmetus, pietiks ar ausu redzamās daļas izmazgāšanu, kad mazgā matus. Svarīgi ausis pēc mazgāšanas rūpīgi nosusināt. Atceries, ka sēram ir nozīmīga misija auss veselības uzturēšanā, auss iekšienē tam jādarbojas netraucēti.

 

Kas par daudz, tas par skādi jeb sēra korķis

Ja sērs un netīrumi, ko tas savācis, ausī ir radījis nosprostojumu, to sauc par sēra korķi. Biežākie korķa veidošanās iemesli ir:

  1. Fizioloģiskas īpatnības – vai nu ausu sērs izdalās pastiprināti, vai arī ir ļoti šauras auss ejas, kurās var aizķerties uz palikšanu pat neliels sēra daudzums;

  2. Nepareiza ausu tīrīšana, kas sēru sablīvē auss iekšienē. Vates kociņi un citi līdzīgi rīki ir viens no galvenajiem sablīvēšanās vaininiekiem;

  3. Izteikts apmatojums pie auss ārējās ejas, kas rada šķērļus dabiskai sēra izkļūšanai no auss;

  4. Nelabvēlīga ārējās vides ietekme, daudz putekļu, bieža uzturēšanās ūdenī, pārlieku sauss vai mitrs gaiss.

Īpaša riska grupa ir bērni, jo bērniem ir šaurākas auss ejas, un mazie biežāk sabaksta ausis, sablīvējot sēru, kas tādēļ neizdalās.

Pat tad, ja auss no ārpuses izskatās tīra, tajā var būt sēra korķis. Mitrumā sērs piebriest, tādēļ pirmā pazīme tam, ka ausī sakrājies pārlieku daudz sēra, varētu būt regulāra auss aizkrišana pēc vannas, dušas, matu mazgāšanas un peldēšanas. Par sēra korķi var liecināt ne tikai ausu aizkrišana, bet arī nieze, spiediena un sāpju sajūta ausīs, dzirdes pasliktināšanās vai trokšņi ausīs, iekaisums.

 

Kā atbrīvoties no sēra korķa?

Ja ir radušās aizdomas par sēra korķi, jākonsultējas ar otolaringologu. Auss mehānisms ir smalka lieta, ko viegli traumēt, tiekot pie mehāniskiem bojājumiem vai infekcijas. Visātrāk ar ārstu izdosies sazināties tiešsaistes konsultācijā. Medon ir iespējams pieteikt attālināto vizīti pie lieliskiem speciālistiem, kas sniedz konsultācijas par ausu, kakla, deguna slimībām, Beatrises Rozenfeldes un Marka Roņa. Ja ārsts secinās, ka nepatīkamo simptomu vaininieks ir sēra korķis, mediķis to izņems. Metodes ausu sēra izņemšanai ir dažādas, lielākoties tās neaizņem vairāk par pāris minūtēm, diskomforts un risks veselībai tiek novērsts ātri un vienkārši.

Comments


bottom of page