top of page
  • Writer's pictureMedon

📝 Kā sagatavoties ārsta vizītei


Dokumentu apkopošana, lai sagatavotos ārsta vizītei
Photo by Jan Antonin Kolar on Unsplash

Lai saņemtu ārsta konsultāciju, protams, var pietikt ar sūdzībām vien. Taču tikšanās un palīdzība būs efektīvāka, ja vizītei mazliet sagatavosies. Lasi, par ko padomāt, kam pievērst uzmanību un ko sagatavot uzrādīšanai ārstam!

 

Sīki piefiksē sūdzības

Brīdī, kad izjūtam sāpes vai diskomfortu, precīzi spējam aprakstīt, kā un kur spiež, velk vai žņaudz. Taču ar laiku atmiņas kļūst blāvākas un detaļas piemirstas, tāpēc simptomus ir vērts piefiksēt mirklī, kad tos izjūti. Mūsdienās ir iespēja ierakstīt viedtālrunī video, lai ārstam nodemonstrētu, ko domā ar “kaucošs klepus”, uzņemt foto, lai uzskatāmi parādītu izsitumus, kas parādās noteiktos brīžos, un līdzīgi. Kad piefiksē simptomus, sarakstā atzīmē:

  1. Kad simptomi sākās?

  2. Vai kopš sākšanās brīža tie kļuvuši vairāk vai mazāk izteikti?

  3. Simptomi parādījās pēkšņi vai pakāpeniski?

  4. Ko tu darīji, kad tie sākās? Vai ir kas tāds, kas, tavuprāt, tos ir izraisījis vai veicinājis?

  5. Vai simptomi kādā brīdī saasinās vai pierimst? Piemēram, stāvot, pēc ēšanas, vakaros, pieliecoties, lietojot noteiktus pārtikas produktus utt.

  6. Vai ir kādi līdzekļi, kas mazina simptomus? Medikamenti, siltums, aukstums, masāža, vingrojumi?

  7. Ja tā ir sāpes, kādas tās ir – dedzinošas, spiedošas, asas?

  8. Novērtē sāpju intensitāti no 1 līdz 10!

  9. Kur tieši sāp? Vai šīs sāpes izstaro vēl uz citām ķermeņa zonām?

 

Uzraksti jautājumus

Attālinātā konsultācija jūtami samazina stresu, kas rodas dodoties uz medicīnas iestādi, gaidot rindā un nonākot ārsta kabinetā. Taču pat mierīgā noskaņā paša mājās mēdz gadīties, ka svarīgākos jautājumus atceramies tikai tad, kad ārsta konsultācija jau beigusies. Tāpēc jau gatavojoties vizītei pieraksti katru jautājumu, bažu un komentāru, kas nāk prātā. Atvēli tam piezīmes savā viedtālrunī, lai jebkurā brīdī šo sarakstu papildinātu un tas būtu pie rokas, kad tiecies ar ārstu.

 

Sagatavo datus

Ja tavā rīcībā ir kādi rentgena vai ultrasonogrāfijas attēli, analīžu vai citu izmeklējumu rezultāti, citu ārstu atzinumi, diagnozes – sagatavo tos. Ja nēsā viedpulksteni vai fitnesa aproci, kas uzkrāj datus par sirdsdarbību, fiziskām aktivitātēm, miegu, ārsts novērtēs, ja šos datus apkoposi pārskatāmā formātā. Tāpat neaizmirsti pierakstīt visu informāciju par hroniskām saslimšanām un alerģijām, ar ko sadzīvo. Noderēs citu ārstu rekomendācijas, neatkarīgi no tā, vai tu tās tiešām ievēro (svarīgi gan godīgi pateikt, ja neievēro). Pat tas, kas tev var šķist nesaistīts ar tagadējām sūdzībām, ārstam var dot plašāku ieskatu un palīdzēt saprast pilno ainu.

 

Apzini veselības vēsturi

Izveido sarakstu ar visiem medikamentiem, ko lieto ikdienā – piefiksē nosaukumu, aktīvo vielu, lietoto daudzumu un laikus. Tas palīdzēs gan tava kopējā veselības stāvokļa izprašanā un diagnostikā, gan salāgot jau esošo medikamentu režīmu ar tiem, kas, iespējams, tiks izrakstīti. Sagatavo ziņas par iepriekšējām saslimšanām, ķirurģiskām manipulācijām, traumām. Tāpat ievāc informāciju par savas tuvākās ģimenes medicīnisko vēsturi, tai var būt ļoti nozīmīgs iespaids uz tavu veselību šobrīd! Ģimenes veselības vēstures pārzināšana ļauj laicīgi diagnosticēt slimības, kas saistītas ar iedzimtību, vai izvēlēties īsto dzīvesveidu, profilaksti, lai tās novērstu.

 

Vizītes laikā

Ja tu kā pacients nebūsi līdz galam pārliecināts vai izpratis, tas var ietekmēr ārstēšanas gaitu, tāpēc nebaidies uzdot jebkuru jautājumu un pārjautāt, līdz viss patiešām kļuvis skaidrs. Uz ārsta jautājumiem atbildi pilnīgi godīgi un bez liekas kautrības jebkurā tēmā, veselības jomā mazi meli var sagādāt lielas problēmas. Pirms vizītes beigām pārliecinies, ka precīzi saproti nākamos soļus. Vai ir jāveic kādi papildu izmeklējumi, analīzes? Vai ir tiem nepieciešamie nosūtījumi? Kas jādara, kad papildizmeklējumi ir gatavi? Kādā režīmā jālieto medikamenti – cik reižu dienā, vai to lietošanas laiks saistīts ar ēdienreizēm vai noteiktu diennakts laiku, vai drīksti tos lietot kopā ar citiem ikdienā lietotiem medikamentiem, cik ilgi tie jālieto, kā saņemt recepti, ja būs nepieciešams tos pirkt vēl?


Kad plānojama nākamā tikšanās, un kas ir jāsagatavo uz nākamo tikšanās reizi? Ja ārsts piekrīt, var noderēt vizītes audioieraksts, ko nākamajā dienā noklausīties vēlreiz, lai pārliecinātos, ka nekas nav pārprasts. Veselība ir pelnījusi rūpīgu attieksmi ne tikai no ārsta, bet arī tavas puses.

Komentarze


bottom of page